Pārgājieni ar purva kurpēm

Kopā ar Purvu bridējiem ir iespēja nokļūt citu acīm neskatītās vietās un izbaudīt īstu piedzīvojumu garšu. Purva kurpes ir pielāgotas tā, lai ar tām varētu pārvietoties pa purvu visa gada garumā, tās nodrošina lielāku pēdas laukumu un samazina cilvēka svara radīto spiedienu uz sūnām, tādejādi pārvietošanos purvā padarot daudz drošāku, vieglāku un videi saudzīgāku.

Ar purva kurpēm nebūs jāuztraucas par piesmeltiem zābakiem un var droši iebrist purvā vietās, kur citkārt iekristu līdz padusēm. Savukārt pieredzējušie gidi atklās neskartās dabas burvību.

Esam sagatavojuši vairākus maršrutus, lai tie atbilstu tieši tavām vēlmēm, bet ja ar to ir par maz, tad varam novadīt pārgājienu arī speciāli jums izstrādātā maršrutā.


Maršrutu idejas romantiķiem

Vai instagramā redzēji skaistas purva bildes, bet baidies doties? Pieredzējuši gidi gan ievedīs, gan izvedīs no purva, tāpat arī parādīs skaistākās vietas un pastāstīs daudz aizraujošu lietu par purvu un ne tikai. Mūsuprāt maģiskākie brīži ir austot un rietot saulei, kad purvu pārklāj migla, tādēļ pārgājienu jāuzsāk stundu pirms saullēkta vai divas stundas pirms saulrieta, kopā pasākumam atvēlot 2,5-3 stundas. Pārgājienā ieplānotas vairākas atpūtas pauzes, lai uzņemtu brīnumainas fotogrāfijas, iedzertu līdzpaņemto tēju vai nopeldētos kādā no purva ezeriņiem.

Maģiskais Ķemeru tīrelis

Viens no atpazīstamākajiem purviem, jo atrodas tuvu Rīgai, tomēr arī šeit Purvu bridēji atklās purvu no cita skatu punkta līkumojot cauri akaču labirintiem un mazām līkām priedītēm. Šur un tur pamats līgosies, bet ir neiespējami nogrimt purvā, ja vien paši to nevēlēsities. Tā vietā aicinām peldēties skaistākajos purva ezeriņos. Rīgas tuvums vasarā ļauj sagaidīt saullēktu pirms darba dienas sākuma vai gluži pretēji – noķert saulrietu purvā pēc darba dienas.

Grūtības pakāpe: viegla; maršruta ilgums: 2,5-3 stundas; piemērotākais laiks: visu gadu.

Dabas klusums Cenas tīrelī

Cenas tīrelis ir Rīgai tuvākais purvs, kas vasarā ļauj sagaidīt saullēktu pirms darba dienas sākuma vai gluži pretēji – noķert saulrietu purvā pēc darba dienas beigām. Mēs nedosimies pa mūsuprāt garlaicīgo laipu, tā vietā mums ir vairāki īsāki un garāki maršruti, kas Cenas tīreli atklās no cita skatu punkta: ar neskaitāmiem ezeriņiem, retiem augiem, putnu skaņām un brīnumjauku ainavu.

Grūtības pakāpe: viegla; maršruta ilgums: 2,5-3 stundas; piemērotākais laiks: visu gadu.


Aktīvās atpūtas cienītājiem (kardiotreniņš garantēts)

Šos maršrutus iesakām tiem, kas vēlas izbaudīt adrenalīnu no pamatnes šūpošanos, bet nevēlas pārlieku nogurt. Patiesi, lai būtu foršs pārgājiens, distancei nav jābūt garai, toties zem kājām gan būs jāskatās. Šie maršruti ir ar mērenu grūtības pakāpi un garumu, kas nepārsniedz 6 km, bet ņemt vērā, ka arī pie 2km/h ātruma tava sirds dauzīsies straujāk.

Pirtsmeža purvā bez purva kurpēm nekādi

Jā, tieši šeit purvs ir tik traks, ka bez purva kurpēm nu nekādi netikt pāri, tādēļ arī dzima ideja brist daudz drošāk un kļūt par tiem, kas tagad esam – Purvu bridējiem. Slapjāka laikā līdz purvam var sanākt brist pa dubļiem un slapjumu, bet ja tas nebiedē, tad šis purvs neliks vilties gan ar ainavu, gan sajūtām, ko sniegs.

Grūtības pakāpe: mērena; maršruta ilgums: 3-8 stundas; piemērotākais laiks: visu gadu.

Pāri pazemes upītēm un strautiem Laugas purvā

Laugas purvs atrodas netālu no Bīriņiem braucot Limbažu virzienā. Blakus purvam ir vecākā dzērveņu audzētava Latvijā, savukārt purvā ir iespējams lēkāt no cinīša uz cinīti pāri strautiņu labirintiem, kas brīžiem pazūd pazemē un atkal iztek līdz beidzot izveido Ķīšupi, kura savu tecējumu tālāk mēro uz Saulkrastiem, kur ietek jūrā. Arī purvā aug brangas dzērvenes, pavasarī šeit rozā ziediem plaukt andromedas, savukārt priedītēs ir noslēpušies purva ezeriņi.

Grūtības pakāpe: mērena; maršruta ilgums: 4 stundas; piemērotākais laiks: visu gadu.

Kurzemes lielais savādnieks – Dunikas purvs

Dunikas purvs atrodas prāvā attālumā no Rīgas, starp Liepāju un Lietuvu, tādēļ ir iecienīts vasarā, bet tik pat labi šeit var doties cauru gadu. Purvs ir plašs un klajš, ar daudzām slīkšņām un maziem brūniem ezeriņiem, ko bērni iesaukuši par Coca-Cola ezeriņiem. Šeit var ne tikai peldēties, bet arī iekurt ugunskuru tam paredzētā labiekārtotā vietā, kā arī uzsliet telti un palikt pa nakti.

Grūtības pakāpe: mērena; maršruta ilgums: 3-5 stundas; piemērotākais laiks: visu gadu.


Ģimenēm, lai būtu forši gan Tētim, gan Omei ar bērniem

Piesātināti foršām vietām, bet ne pārlieku gari maršruti, lai nenogurdinātu bērnus un seniorus. Sūnu paklājs būs līdzens, bez ciņiem, kas varētu būt par klupšanas akmeni, tomēr pamats joprojām grīļosies tā, ka vietām veidosies pat vilnīši. Jā, šeit tētiem ar brašiem bērniem būs ko izbaudīt, tajā pat laikā piesardzīgākie varēs apiet apkārt baisākām vietām. Starp citu, purvā nav nedz odu, nedz citu knišļu.

Kurzemes Mīnotaura labirints – Rukšu purvs

Rukšu purvs ir ne tikai purvs ar interesantu nosaukumu, bet arī vienīgais koncentriskais purvs Latvijā – pēc skata gluži kā Mīnotaura labirints (purva ciņi, akači un lāmas izkārtoti apļa veidā no purva centra uz malām). Šis ir Purvu bridēju TOP 3 maršruts, kas nav grūts, bet ļoti piesātināts ar jautrām un nervus kutinošām vietām. Purva ezeriņi šeit ir īpaši dziļi, bet ūdens silts un maigs. Noteikti paķer līdzi peldlietas un dvieli, lai atveldzētos kādā no ezeriņiem. Purva malā ir ērts stāvlaukums un uz purvu ved celiņš, līdz ar to nebūs jābrien cauri krūmiem. Starp citu, Rukšu purvā Tevi gaida slēpnis.

Grūtības pakāpe: viegla; maršruta ilgums: 2,5-3 stundas; piemērotākais laiks: visu gadu.

Niedrāju-Pilkas purvs, kur “Bānītis” reiz ielīgoja purvu

Niedrāju-Pilkas purvs atrodas divu stundu brauciena attālumā no Rīgas, starp Limbažiem un Salacgrīvu. Grūti noticēt, ka brienot pa šūpīgo purva virsmu, zem kājām tomēr ir sešus metrus biezs kūdras slānis, savukārt pat cilvēka augumu nesasniegušas priedītes jau pārkāpušas simt gadu slieksni. Pārgājienu sāksim no purva laipas, kas atrodas pie bijušā Smiltene–Valmieras–Ainažu šaursliežu dzelzceļa uzbēruma, kas Niedrāju–Pilkas purvu šķērso DA–ZR virzienā. Galvenie apskates objekti: purva ezeriņi, lāmas un akači. Ja paveiksies, tad tālumā varēs sadzirdēt dzērves un uzmanīgi ieskatoties, varēs ieraudzīt kukaiņēdāju augu – raseni.

Grūtības pakāpe: viegla; maršruta ilgums: 2,5-3 stundas; piemērotākais laiks: visu gadu.


Piedzīvojumu meklētājiem (garas distances, nakšņošana teltīs vai bez… starp vilkiem)

Ja tev patīk iziet ārpus komforta zonas, nebiedē pārgājieni visas dienas garumā vai pat uz divām, tad šie maršruti būs radīti tev. Visforšākie purvi ir arī vistālāk no Rīgas, tos cilvēkam nav izdevies tik ļoti sagandēt ar grāvjiem, tādēļ daba ir nepieradināta un pārsteigumiem pilna. Jo garāki maršruti, jo lielāks nogurums. Ņem vērā, ka pārgājieni ar purva kurpēm ir ~ 3 reizes grūtāki par līdzvērtīga garuma klasiskajiem pārgājieniem gar jūru vai dabas takās.

Pa Kodaja purva kontrabandistu takām līdz Igaunijas robežai

Nezinu gan kādas tur kontrabandistu takas, bet makšķernieki gan ir iecienījuši došanos uz purva vidū esošo Sokas ezeru. Mēs savukārt dodamies turp, kur takas neved un tikai atpakaļ ceļā līdz ar saulrietu pa taciņu mērojam ceļu no ezera. Maršruta garumu var variēt no 8 līdz 16 km, kas garākajā maršruta versijā ir visīstākais pārbaudījums arī pieredzējušiem bridējiem. Otrajā dienā noteikti jutīsi. Tā kā purvs atrodas daļēji arī Igaunijā, tad arī lāči var runāt svešā valodā.

Grūtības pakāpe: izaicinoša; maršruta ilgums: 5 stundas – divas dienas; piemērotākais laiks: visu gadu.

Pāri Saklaura purvam un robežām (1-2 dienas)

Iespējami vienas un divu dienu maršruti. Šajā purvā vari izaicināt gan savas spēju robežas, gan arī nakšņot otrpus Igaunijas robežai. Ainava izceļas ar plašumu, kur purvs neliela paugura veidolā paceļas virs apkārtnes neļaujot saskatīt pretējā pusē esošo mežu. Jādodas tik augšup, lai saskatītu lielāko purva ezeru Baltijā – Ramatas Lielezeru. Slapjajā sezonā var nākties brist āri grāvjiem pa nogāztiem kokiem, bet tas šādam pārgājienam tikai piedod patieso garšu.

Grūtības pakāpe: izaicinoša; maršruta ilgums: 5 stundas – divas dienas; piemērotākais laiks: visu gadu.

Pa “Vanagu aleju” Aizkraukles purvā

Jau purva malā mūs sagaidīs vareni līgojoša pamatne ar slīkšņām un akačiem, savukārt tālākais ceļš ved uz vecākajiem mežiem Latvijā, kas atrodas purva vidū uz vairākām salām, kurām kopš sendienām saglabājušies skanīgi nosaukumi – Liepu sala, Brūkleņu sala, Vērša sala, Garā sala. Rudenī purvs ir bagāts ar dzērvenēm un lācenēm, savukārt, lai uzzinātu par “Vanagu aleju” atliks vien nākt uz pārgājienu.

Grūtības pakāpe: izaicinoša; maršruta ilgums: ~5 stundas; piemērotākais laiks: vasara, rudens.

Nakts pārgājieni

Arī naktī var doties purvā, būs reizē baisi un forši, jo līdz ar spiedzieniem uzzināsi, kas atrodas apakšā. Mēnesnīcā vai lukturīšu gaismā cilposim starp akaču labirintiem, vērosim miljoniem zvaigžņu debesīs un starojošās andromedas uz zemes. Varbūt arī satiksim kādu spožu acu pāri, mazu sikspārnīti vai maldugunis. Pārgājienu sāksim saulrietā, lai purvā aizvadītu vairākas stundas un garākos maršrutos sagaidītu arī saullēktu.

Grūtības pakāpe: mērena; maršruta ilgums: 3-6 stundas; piemērotākais laiks: vasara


Ziemas priekiem

Ziemas priekus var baudīt gandrīz katrā mūsu maršrutā, bet šeit esam apkopojuši mūsuprāt foršākos maršrutus ar ērtāko piebraukšanu un lielāko cerību sagaidīt sniegiem bagātu purvu, tajā pat laikā nebaidoties iestigt kādā piesnigušā celiņā. Ziemas laikā pārgājienu maršrutus var variēt un papildināt ar blakus esošo mežu, kalnu un kāpu apskati.

Ziemas saullēkts Ķemeru tīrelī

Ziemās saule lec krietni vēlāk, tas nozīmē, ka nav jāziedo savs miegs tik ļoti kā vasarā, lai noķertu saullēktu Rīgas tuvumā esošajā Ķemeru tīrelī. Ja nakts būs bijusi pietiekami barga, tad kociņi būs sarmas apskauti, savukārt pāri aizsalušajiem ezeriņiem velsies miglas vāli. Sniegiem bagātās ziemās pārgājienu maršrutā iekļaujam arī blakus esošos Krāču kalnus. Iešana ziemā ir pat vieglāka ne kā vasarā, jo sūnas ir sastingušas un ezeriņi aizsaluši, kas ļauj mums doties it visur, kur acis rāda.

Grūtības pakāpe: viegla; maršruta ilgums: ~3 stundas; piemērotākais laiks: saullēkts, saulriets

Burlaku ielenktajā Kangaru purvā

Par burlakiem reiz sauca lielceļu laupītājus, kas bija apsēduši Lielos Kangaru kalnus. Turpat blakus atrodas Kangaru purvs, kurā apslēpti gan burlaku kalniņi ar bunkuriem, gan skaisti purva ezeriņi un mazas līkas purva priedītes, kuru vecums pārsniedz 100 gadus. Mūsu daudzā gadu pieredze rāda, ka Kangaru purvā ir vislielākās cerības sagaidīt sniegiem bagātu ziemu, arī tad, kad Rīgā valda slapjdraņķis. Pie pietiekama sniega daudzuma maršrutu var pagarināt līdz Lielā vīra gultai – senam pilskalnam Mazās Juglas krastā.

Grūtības pakāpe: mērena; maršruta ilgums: 3-6 stundas; piemērotākais laiks: ziema

Sniegiem bagātajā Palšu purvā

Vidzemes augstienē netālu no Ērgļiem un Jumurdas atrodas Palšu purvs. Ieskauts Ogres upes līkumā, pie tā vienīgais ceļš ir pa Miljona ielu, jā tāda iela tikai Ērgļos sastopama. Šo maršrutu iesakām apskatīt ziemā, jo Ērgļos patiešām ziema ir vienmēr. Savukārt, ja dosities rudenī, tad bruņojieties ar spaiņiem, jo būs grūti paiet garām dzērvenēm, brūklenēm, mellenēm un lācenēm, kas šeit ir sastopamas lielā skaitā. Pārgājienā varat doties gan mūsu Dabas gidu pavadībā, gan paši iznomāt sniega kurpes turpat Ērgļu stacijā, pie reizes nobaudot Stacijas kafiju un pončikus.

Grūtības pakāpe: viegla; maršruta ilgums: ~3 stundas; piemērotākais laiks: ziema, rudens

Pieraksties jaunumiem

Pieraksties jaunumiem un pārgājienu dalības maksai saņem 10% atlaidi.

 

Loading